1 maja 2016

Relacja z pielgrzymki

21 kwietnia nasi parafianie ponownie wybrali się na pielgrzymkę po sanktuariach naszej Ojczyzny.
Tym razem zwiedzili święte miejsca w kilku diecezjach: sandomierskiej, zamojsko-lubaczowskiej oraz lubelskiej.
Pierwszym etapem tegorocznej pielgrzymki była miejscowość Bieliny. Parafia, w której proboszczem jest ks. Jan Wojtyna, przyjaciel naszej parafii. Ks. Jan przyjął naszych pielgrzymów bardzo uroczyście i po odpoczynku i poczęstunku można było kontynuować pielgrzymkę.
Kolejnym miejscem na szlaku był święty Krzyż, miejsce gdzie znajdują się relikwie krzyża świętego. To położne w Górach Świętokrzyskich sanktuarium jest jednocześnie najstarszym miejscem świętym w Polsce.
Dalszy etap pielgrzymki to Sandomierz. To piękne miasto, związane również z patronem parafii w Straszynie, świętym Jackiem Odrowążem, było miejscem pierwszego noclegu. Po zwiedzaniu miasta z przewodniczką, obiadokolacji i Mszy świętej był czas na zasłużony odpoczynek.
Kolejny dzień po śniadaniu, pielgrzymi mieli okazje odwiedzić kryptę w której spoczywają doskonale zachowane zwłoki wojewodzianki sandomierskiej, Teresy Izabeli Morsztynówny, która zmarła w 1698 roku w wieku 18 lat. Po niej był czas na zakup pamiątek z Sandomierza i trzeba było ruszać w dalszą drogę.
Pierwszym odwiedzonym tego dnia sanktuarium była Radecznica, jedyne udokumentowane na świecie miejsce, w którym objawił się święty Antoni.
Po Mszy świętej w tamtejszej bazylice, pielgrzymi udali się do Krasnobrodu, miejsca związanego z objawieniami Matki Bożej. Kolejny etap podróży to Zamość, gdzie była możliwość spaceru po pięknej starówce. Po odpoczynku w Zamościu, trzeba było jeszcze przejechać 120 kilometrów na miejsce drugiego noclegu, którym było uzdrowisko Nałęczów.
Ostatni dzień pielgrzymi rozpoczęli od śniadania, po którym udali się na spacer do parku zdrojowego w Nałęczowie. W godzinach przedpołudniowych trzeba było opuścić uzdrowisko i udać się do oddalonej o kilka kilometrów Wąwolnicy, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Kębelskiej.
Po Mszy świętej był czas na zakup pamiątek i przejazd do Kazimierza Dolnego. Tam był czas na spacer po mieście i bulwarze nad Wisłą oraz zwiedzanie miejscowych zabytków. Po wspólnym obiedzie pielgrzymi udali się w kilku godzinną drogę powrotną do domu.