25 marca 2020

AKTUALNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY KORONAWIRUSA

W obliczu zagrożenia koronawirusem

Drodzy Parafianie,

1. Odwołujemy sprawowanie Mszy Świętych z ludem oraz innych nabożeństw z udziałem wiernych w parafii św. Jacka w Straszynie z dniem 15 marca.

2. Msze Święte w niedziele i dni powszednie oraz nabożeństwa będą sprawowane w pustym kościele. Z uwagi na wprowadzony stan epidemiczny w jednej Mszy Świętej nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób – nie licząc obsługujących celebrację.

3. Zapraszamy do obejrzenia transmisji na żywo z wszystkich Mszy Świętych niedzielnych w naszym kościele (7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 19.00) oraz z Mszy Świętych w tygodniu o godz. 18.00, nabożeństwa Gorzkich Żali w niedzielę o 18:00, nabożeństwa drogi krzyżowej w piątek o godz. 18.30 oraz codziennie różaniec o godzinie 20.30  na kanale You Tube: https://www.youtube.com/channel/UC6TinSpC98_431K-uHtEdrQ

4. Nasza Świątynia będzie otwarta dla wiernych na indywidualną modlitwę od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 18.00

5. Od poniedziałku do soboty kapłani z naszej parafii będą odmawiali różaniec w pustym kościele o godzinie 20.30, prosząc dobrego Boga o zatrzymanie epidemii. Prosimy o łączenie się z nami w tej modlitwie, odmawiając różaniec w swoich domach.

6. Istnieje możliwość zamawiania intencji mszalnych telefonicznie (58 682 89 89, 694 186 416) lub przez e-mail (jacek@diecezjagdansk.pl).

7. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie wspierają finansowo naszą parafię. Wiele osób pyta o konto naszej parafii, więc pragniemy podać nr naszego konta parafialnego: Parafia św. Jacka w Straszynie, 65 1160 2202 0000 0000 5355 0230.

Ks. Proboszcz Ryszard Bugajski

Zgodnie z wytycznymi władz i służb sanitarnych, Konferencji Episkopatu Polski oraz Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, w najbliższym czasie (do 11 kwietnia) ograniczamy niektóre spotkania duszpasterskie i wydarzenia organizowane przez naszą parafię.

• mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biskupi udzielają dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 11 kwietnia br. następującym wiernym:
    • osobom w podeszłym wieku,
    • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
    • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
    • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

• godziny Mszy świętych, oraz spowiedzi i sprawowanie innych sakramentów nie ulegają zmianie;
  • nabożeństwa odbywać się będą również bez zmian;
  • biuro parafialne czynne będzie według zwykłych pór urzędowania;
  • w najbliższych dniach NIE ODBĘDĄ SIĘ natomiast:
    • nabożeństwa drogi krzyżowej dla dzieci (27.03.2020, 03.04.2020)
    • rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży
  • prosimy, aby z całą roztropnością i odpowiedzialnością stosować się do zaleceń odpowiednich władz i służb, których celem jest powstrzymanie epidemii oraz zwracamy uwagę, aby zachować wszelkie środki ostrożności i higieny;
  • przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę, co w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy starszych, szczególną formą miłości bliźniego (link do filmu jak przyjmować Komunię Świętą na rękę: https://youtu.be/AkxsKesRr3Y)
  • nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni;
  • kto ma obawy, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach;
  • prosimy o zachowywanie bezpiecznej odległości (ok. 2 metry) w czasie wizyty w kościele;
  • osoby starsze i chore, najbardziej narażone na zarażenie mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy św., które są w niedziele w środkach społecznego przekazu –o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 7.00 w Radiu Plus, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam czy o godz. 13.00 w TVP Polonia;
  • zachęcamy do troski o osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne; warto zwrócić uwagę, czy nie potrzeba im zrobienia zakupów, czy jakiejkolwiek innej pomocy

94 0.20792293548584