KRONIKA - ROK 2001
Parafia św. Jacka w Straszynie

rok 2000 | powrót | rok 2002

W lutym roku 2001 z naszej parafii ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski powołał nową parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, odłączając od nas Żuławę i Reksin.

Rekolekcje wielkopostne w tym roku wygłosił ojciec Karol Meissner, benedyktyn, a do dzieci i młodzieży gimnazjalnej ks. Krzysztof Homoncik.

W marcu odbyła się wizytacja kanoniczna naszej parafii, którą przeprowadził ks. Biskup Zygmunt Pawłowicz.

Odbyliśmy pielgrzymkę autokarową do Niepokalanowa i coroczną pielgrzymkę wielkopostną na Wzgórze Kalwarii do Wiela.

W maju gościliśmy ks. Stanisława i przedstawicieli parafii z Lidy na Białorusi. W maju miała również miejsce coroczna uroczystość I Komunii, do której przystąpiło 60-ro dzieci.

Zostały wykonane stałe dekoracje ołtarzy na Boże Ciało (w wykonaniu Wiesława Nitki i Ireneusza Tybla).

W czerwcu ks. Jarosław Czepczyński po 6 latach pracy w Straszynie został przeniesiony do parafii św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie.

Podczas wakacji 40 osobowa grupa ministrantów, dzieci i młodzieży uczestniczyła w obozie na Mazurach.

Nasza parafia została też doświadczona podczas wakacji żywiołem powodzi.

Witaliśmy i gościliśmy w naszych progach pieszą pielgrzymkę idącą na Jasną Górę.

W domu zakonnym sióstr Zmartwychwstanek nastąpiła zmiana przełożonych. Po trzech latach pracy siostrę Weronikę zastąpiła s. Maria Goretti Piasecka.

Sierpień to co roku czas odpustu w naszej parafii. 19 sierpnia 2001 roku została umieszczona na ścianie prezbiterium figura Chrystusa Zmartwychwstałego (wyk. Stanisław Milewski, Bogusław Szycik, Sylwia Jakubowska, pod kierunkiem prof. Szczepana Bauma), uroczyście poświęcona przez ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Figura ta o długości 2,5 m (250 kg) jest kopią rzeźby z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Kościół gdańskich dominikanów został z kolei założony przez św. Jacka - patrona naszej straszyńskiej parafii.

We wrześniu obchodziliśmy dożynki parafialne, a w październiku do grona liturgicznej służby ołtarza dołączyło 15 dzieci.

W listopadzie nasza Parafia przeżywała peregrynację Obrazu Chrystusa Miłosiernego i związane z tym rekolekcje, które wygłosił ojciec Michał, paulin.

W sierpniu przed odpustem św. Jacka został pomalowany cały kościół. Zamontowaliśmy również 23 nowe źródła światła, aby rozjaśnić dość ciemne prezbiterium (tabernakulum, ołtarz i chrzcielnicę), a także by wyeksponować obrazy, w tym figurę Chrystusa. Od strony ulicy Poprzecznej zostały postawione trzy lampy, oświetlające schody do kościoła. Została wykonana nowa szopka do kościoła, odnowione ołtarze na Boże Ciało.