O parafii

Straszyn to niewielka miejscowość położona w dolinie Raduni, około 10 km na południowy-zachód od Gdańska. Pierwsze wzmianki sięgają XIV wieku. Pod koniec XIX wieku istniało w Straszynie 20 domów, szkoła, dwa młyny. W roku 1982 ówczesny Biskup Gdański Lech Kaczmarek erygował w Straszynie parafię, której kościół został konsekrowany pięć lat później.

Autorem projektu kościoła jest wybitny architekt profesor Szczepan Baum. Bryła kościoła, jego strzelista biała wieża doskonale wtapiają się w krajobraz: okoliczne pagórki, ciemną zieleń sosen i błękit nieba. Parafia św. Jacka należy do Dekanatu Pruszcz Gdański w Archidiecezji Gdańskiej.

Obecnie Parafia liczy ponad 3000 wiernych i terytorialnie obejmuje swoim zasięgiem następujące miejscowości: Straszyn, Borkowo, Goszyn i Arciszewo. Obok kościoła na pobliskim wzgórzu znajduje się cmentarz parafialny.

Na terenie Parafii funkcjonuje Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Gdańskiej, a także przedszkole.