V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
6 kwietnia 2014 r.
 1. Witamy w naszej wspólnocie kleryka Kamila Zakaszewskiego (IV rok), który będzie odbywał wśród nas dwutygodniową praktykę duszpasterską. Życzymy mu owocnego przeżycia tego czasu ;)

 2. Dziś przed kościołem akcja ŻONKIL - dzieci ze szkolnego koła Caritas zbierają ofiary pieniężne na pomoc hospicjom.

 3. Ostatnia w tym roku droga krzyżowa będzie miała formę misterium pasyjnego. Będzie to teatralne przedstawienie przygotowane przez grupę naszych parafian. Serdecznie zapraszamy do udziału. Początek w najbliższy piątek o godz. 19.30.

 4. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

 5. Zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Tym razem będzie poświęcona omówieniu formy pobożności jaką jest droga krzyżowa. Po części teoretycznej odprawimy to nabożeństwo w parku za kościołem. Początek w środę o 20.00 w kościele.

 6. W następną niedzielę comiesięczna zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach. Warto pamiętać o zachowaniu piątego przykazania kościelnego, które zobowiązuje nas do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła.

 7. Także w następną niedzielę będzie można oddawać skarbonki z wielkopostną jałmużną. Zgodnie z zapowiedzią te ofiary zostaną przekazane na pomoc potrzebującym z naszej parafii.

 8. Zdjęcia z bierzmowania można odbierać w zakrystii.

 9. W następną niedzielę młodzież będzie sprzedawała palmy. Środki pozyskane z akcji zostaną przeznaczone na działalność wspólnoty młodzieżowej. Ozdoby wielkanocne będą też sprzedawały panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Straszynie i Borkowie.

 10. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 11. Zapowiedzi przedślubne:
  - Remigiusz Białka, zam. w Inowrocławiu i Joanna Baczul, zam. w Straszynie (2);
  - Janusz Melaniuk, zam. w Gdańsku i Agata Tkaczyk, zam. w Straszynie (2).

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU LAETARE

30 marca 2014 r.
 1. W najbliższy piątek odbędzie się jedna - wspólna droga krzyżowa dla wszystkich. Zgodnie ze zwyczajem przejdziemy ulicami parafii. Tym razem w Borkowie. Początek o 19.30 na parkingu przed szkołą. Potem przejście ulicami: Akacjową, Kasztanową, Sadową, Różaną i Kwiatową. Dla osób niezmotoryzowanych sprzed kościoła, bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. o 18.00, zostanie podstawiony autokar.

 2. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

 3. Wszystkich zainteresowanych nauką św. Josemarii Escrivy - założyciela Opus Dei zapraszamy na spotkanie informacyjne w najbliższy czwartek po Mszy św. o 18.00 do Domu Rekolekcyjnego.

 4. Zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Tym razem będzie poświęcona czwartemu przykazaniu Bożemu. Początek w środę o 20.00 w kaplicy Domu Rekolekcyjnego.

 5. W wtorek Msza św. w intencji Papieża, Radia Maryja i Ojczyzny, a po niej spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja.

 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie z naszej parafii i za kapłanów spośród nas pochodzących. W piątek okazja do spowiedzi św. Dzieci i młodzież zapraszamy od godz. 16.00. Potem o 17.00 Msza św. pierwszo piątkowa. Odwiedziny u chorych jak zwykle przed południem. W sobotę po Mszy św. porannej nabożeństwo pierwszo sobotnie. Zmiana tajemnic Żywego Różańca w niedzielę po Mszy św. o 7.30.

 7. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 8. Zapowiedzi przedślubne:
  - Remigiusz Białka, zam. w Inowrocławiu i Joanna Baczul, zam. w Straszynie (1);
  - Janusz Melaniuk, zam. w Gdańsku i Agata Tkaczyk, zam. w Straszynie (1).

Nowe brzmienie treści CZWARTEGO PRZYKAZANIA KOŚCIELNEGO:
"Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach".
- Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia (zob. KPK 1251-1252).
- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.
- Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty.
- Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.
- Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni "modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość" (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę.
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
23 marca 2014 r.
 1. Zachęcamy do uczestniczenia w nabożeństwach pasyjnych:

  • drodze krzyżowej (w piątki)
   • dzieci o 17.15
   • dorośli po Mszy św. o 18.00
   • chcemy także zaproponować Drogę krzyżową dla zabieganych (propozycja "nietypowej" drogi krzyżowej dla osób szukających wyciszenia oraz tematu do refleksji) o godz. 19.30
  • Gorzkich Żalach (w niedziele o godz. 18.00)

 2. Zapraszamy na spotkanie z Jezusem w Drodze Krzyżowej w piątek po Mszy Świętej wieczornej. W tym tygodniu odbędzie się ono w formie muzycznego misterium, przygotowanego przez muzyków naszej parafii oraz ich przyjaciół.

 3. Nauki rekolekcyjne odbywać się będą dla dorosłych podczas Mszy św. o 8.30 i 19.00 (nie ma Mszy św. o 18.00!!!), dla młodzieży o 20.15. Dzieci według programu zamieszczonego w Szepcie wiary, w gablocie przed kościołem i na stronie internetowej parafii.

 4. We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - dzień, w którym odwieczne Słowo stało się Ciałem. Od wielu już lat dzień ten jest obchodzony jako Dzień Świętości Życia. W dzisiejszych czasach na tę świętość organizowane są liczne zamachy. Jako katolicy, powinniśmy przeciwstawiać się złu, jakim jest zabijanie nienarodzonych ludzi. Okazją do tego może być włączenie się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego, polegającej na dziewięciomiesięcznej duchowej opiece nad dzieckiem rozwijającym się w łonie matki. Msza św. ze złożeniem deklaracji o duchowej adopcji sprawowana będzie się we wtorek o godz. 19.00.

 5. Zdjęcia z Bierzmowania można zamawiać poprzez stronę www.bemarmedia.pl

 6. Poniedziałkowa próba chóru rozpocznie się o godz. 20.00 w Domu Rekolekcyjnym.

 7. W tym tygodniu z racji rekolekcji nie będzie katechezy dla dorosłych.

 8. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
16 marca 2014 r.
 1. Zachęcamy do uczestniczenia w nabożeństwach pasyjnych:

  • drodze krzyżowej (w piątki)
   • dzieci o 17.15
   • dorośli po Mszy św. o 18.00
   • chcemy także zaproponować Drogę krzyżową dla zabieganych (propozycja "nietypowej" drogi krzyżowej dla osób szukających wyciszenia oraz tematu do refleksji) o godz. 19.30
  • Gorzkich Żalach (w niedziele o godz. 18.00) - kazania pasyjne będzie głosił ks. Bartosz.

 2. Jutro przypada 17 dzień miesiąca. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. i nabożeństwo ku czci naszego patrona św. Jacka. Od zakończenia Mszy św. do 21.00 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy i okazja do spowiedzi św.

 3. W następną niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Prowadzić je będzie o. Bogdan Waliczek, paulin z Warszawy. Szczegółowy program rekolekcji został podany w Szepcie wiary, w gablocie przed kościołem i na stronie internetowej parafii.

 4. W ramach wejścia w czas rekolekcji zapraszamy na koncert zespołu INSPIRUM zatytułowany "Z TOBĄ ODESZŁY ANIOŁY". Jest to połączenie muzyki klasycznej i tradycyjnych pieśni wielkopostnych ze współczesnymi, świeckimi kompozycjami, które słyszymy na co dzień wokół siebie. Stonowane, akustyczne brzmienie, dwudziestoosobowy chór, rozbudowana sekcja instrumentalna. To wszystko połączone razem i przeplatane dobrym przekazem pieśni świeckich tworzy niezapomniany wieczór rozmyślań i adoracji. Nowe piosenki, nowe aranżacje, nowe wykorzystanie multimediów. Początek w najbliższą sobotę o godz. 19.00 w naszym kościele.

 5. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w charytatywną działalność na rzecz potrzebujących z naszej parafii zapraszamy na spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas jutro na 18.30 do Domu Rekolekcyjnego.

 6. Wspólnota Semper Fidelis zaprasza panów do wstąpienia w szeregi kościelnej służby mężczyzn. Chętni mogą zgłaszać się do ks. Proboszcza.

 7. Zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Poprowadzi ją tym razem ks. Waldemar Waluk. Będzie mówił na temat: Sumienie jako zobowiązujący dar. Początek w środę o 20.00 w Domu Rekolekcyjnym.

 8. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 9. Zapowiedzi przedślubne:
  - Bartosz Kulej, zam. w Straszynie i Małgorzata Bikonis, zam. w Wielkim Dworze (2).


 10. Ogłoszenie Urzędu Gminy Pruszcz Gdański
  W dniu 21 marca 2014 roku na terenie Gminy odbędzie się objazdowa zbiórka odpadów - zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego np. telewizory, komputery, roboty kuchenne itp. Zbiórka odbędzie się w wyznaczonych punktach, które zostały wskazane w ulotkach informacyjnych oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Pruszcz Gdański.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
9 marca 2014 r.
 1. Po Mszy św. comiesięczna zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach.

 2. Jutro będziemy przeżywali w naszej wspólnocie uroczystość bierzmowania. Sakramentu będzie udzielał nasz nowy biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka. Zapraszamy do udziału i modlitwy w intencji młodzieży. Początek o godz. 17.00.

 3. Zachęcamy do uczestniczenia w nabożeństwach pasyjnych:

  • drodze krzyżowej (w piątki)
   • dzieci o 17.15
   • dorośli po Mszy św. o 18.00
   • chcemy także zaproponować Drogę krzyżową dla zabieganych (propozycja "nietypowej" drogi krzyżowej dla osób szukających wyciszenia oraz tematu do refleksji) o godz. 19.30
  • Gorzkich Żalach (w niedziele o godz. 18.00) - kazania pasyjne będzie głosił ks. Bartosz.

 4. We wtorek o 18.00 Msza w intencji Ojczyzny, Ojca świętego i Radia Maryja. Po Eucharystii spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja.

 5. Wyjazd na pielgrzymkę do Piekar Śląskich w najbliższy piątek o 7.00 (szczegółowy program do odbioru w zakrystii).

 6. Spotkanie dla młodzieży w tym tygodniu wyjątkowo w czwartek po wieczornej Mszy świętej.

 7. Zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Tym razem będziemy rozmawiać o Księdze Wyjścia. Początek w środę o 20.00 w Domu Rekolekcyjnym.

 8. Przygotowujemy kolonie letnie dla dzieci i młodzieży od 19 do 29 lipca - tym razem w Zawoi, w Beskidach. Szczegóły i zapisy u ks. Krzysztofa.

 9. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 10. Zapowiedzi przedślubne:
  - Bartosz Kulej, zam. w Straszynie i Małgorzata Bikonis, zam. w Wielkim Dworze (1).

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA
2 marca 2014 r.
 1. W tym tygodniu rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Obrzęd ten będzie miał miejsce podczas Mszy świętych sprawowanych w Środę Popielcową o godzinie 8.30, 17.00 (z udziałem dzieci), 18.00 i 20.00.

 2. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 3. W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do uczestniczenia w nabożeństwach pasyjnych:

  • drodze krzyżowej (w piątki)
   • dzieci o 17.15
   • dorośli po Mszy św. o 18.00
   • chcemy także zaproponować Drogę krzyżową dla zabieganych (propozycja "nietypowej" drogi krzyżowej dla osób szukających wyciszenia oraz tematu do refleksji) o godz. 19.30
  • Gorzkich Żalach (w niedziele o godz. 18.00) - kazania pasyjne będzie głosił ks. Bartosz.

 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek po wieczornej Mszy św. modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii oraz za kapłanów spośród nas pochodzących. Zapraszamy do udziału. W piątek odwiedziny u chorych z sakramentami, a od 16.00 okazja do spowiedzi świętej. O 17.15 droga krzyżowa dla dzieci - udzielimy po niej Komunii św.

 5. W następną niedzielę po Mszach św. comiesięczna zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach. Dziś natomiast można wesprzeć inicjatywę ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych.

 6. Przed kościołem można nabyć najnowszy numer Szeptu wiary. Został on poświęcony tematowi grzechu. Wyjaśniamy czym on jest, jakie są rodzaje grzechów... Na szczególną uwagę zasługuje zamieszczona w gazetce modlitwa o umiejętność przebaczenia. Poza tym ciekawy artykuł o najstarszej mieszkance Straszyna… Zamieściliśmy również praktyczne informacje związane z przeżywaniem Wielkiego Postu w naszej parafii (godziny nabożeństw, program rekolekcji).

 7. Zapraszamy małżonków do wzięcia udziału w Weekendowej Akademii Małżeńskiej, która odbędzie się od 6 do 8 kwietnia w naszym Domu Rekolekcyjnym. Prowadzący – małżonkowie i specjaliści będą w tym czasie chcieli zaprosić do refleksji i dyskusji nad biblijną wizją miłości i seksualności oraz trudnościami życia codziennego. Szczegółowy program i tematyka dostępna na stronie internetowej parafii i w gablocie przed kościołem. Ograniczona ilość miejsc.

 8. Przygotowujemy kolonie letnie dla dzieci i młodzieży od 19 do 29 lipca - tym razem w Zawoi, w Beskidach. Szczegóły i zapisy u ks. Krzysztofa.

 9. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA
23 lutego 2014 r.
 1. Dziś o 19.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar i pokoju na Ukrainie. Przewodniczyć jej będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Zapraszamy do udziału w tej modlitwie. Jednocześnie przypominamy, że dzień 28 lutego został ogłoszony przez Episkopat Polski dniem modlitwy i postu za naszych wschodnich sąsiadów.

 2. Zapraszamy na środową katechezę dla dorosłych. W ich trakcie analizujemy ważne dla naszej wiary prawdy. Najbliższe spotkanie poprowadzi ks. Piotr Wiecki, który wygłosi konferencję pt. "Bóg – tak, Kościół – nie. Dlaczego nie?" Katecheza rozpocznie się o 20.00 w kaplicy Domu Rekolekcyjnego.

 3. Przy drzwiach kościoła wystawiony jest pojemnik, w którym można zostawić palmy z ubiegłorocznych niedziel palmowych. Zgodnie ze zwyczajem zostaną one spalone, a popiołem z nich pozyskanym będą posypywane nasze głowy w pierwszy dzień Wielkiego Postu.

 4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. W następną niedzielę zmiana tajemnic Żywego Różańca. Zapraszamy na modlitwę różańcową po Mszy św. o 7.30.

 5. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 6. Pielgrzymki:

  • 8-dniowa samolotowa pielgrzymka do Ziemi Świętej • Termin: 16.03 – 23.03.2014 • Koszt: 3.700 zł + 30 USD
  • 7-dniowa autokarowa pielgrzymka do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII • Termin: 24.04 – 30.04.2014 • Koszt: 1.890 zł
  • 12-dniowa autokarowa pielgrzymka do Włoch (m.in. na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII a także do Wenecji, Padwy, Rzymu, Monte Cassino, Pompejów, San Giovanni Rotondo, Monte Sant’ Angelo, Lanciano, Loreto) • Termin: 22.04 – 03.05.2014 • Koszt: 2.690 zł
  • 5-dniowa samolotowa pielgrzymka do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII • Termin: 23.04 – 27.04.2014 • Koszt: 3.300 zł
  Szczegółowe programy dostępne w zakrystii i na stronie internetowej parafii.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA
16 lutego 2014 r.
 1. Zakończyliśmy okres wizyt duszpasterskich. Serdecznie dziękujemy wszystkim za życzliwe przyjęcie, wspólną modlitwę i składane ofiary (zgodnie z zapowiedzią zostaną one przeznaczone na rozbudowę naszego parafialnego cmentarza).

 2. Jutro przypada 17 dzień miesiąca. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. i nabożeństwo ku czci naszego patrona św. Jacka. Od zakończenia Mszy św. do 21.00 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.

 3. Od najbliższej środy wznawiamy katechezy dla dorosłych. W ich trakcie analizujemy ważne dla naszej wiary prawdy. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie omówieniu trzeciego przykazania Dekalogu.

 4. W następną niedzielę przy drzwiach kościoła wystawiony będzie pojemnik, w którym będzie można zostawić palmy z ubiegłorocznych niedziel palmowych. Zgodnie ze zwyczajem zostaną one spalone, a popiołem z nich pozyskanym będą posypywane nasze głowy w pierwszy dzień Wielkiego Postu.

 5. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 6. Pielgrzymki:

  • 8-dniowa samolotowa pielgrzymka do Ziemi Świętej • Termin: 16.03 – 23.03.2014 • Koszt: 3.700 zł + 30 USD
  • 7-dniowa autokarowa pielgrzymka do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII • Termin: 24.04 – 30.04.2014 • Koszt: 1.890 zł
  • 12-dniowa autokarowa pielgrzymka do Włoch (m.in. na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII a także do Wenecji, Padwy, Rzymu, Monte Cassino, Pompejów, San Giovanni Rotondo, Monte Sant’ Angelo, Lanciano, Loreto) • Termin: 22.04 – 03.05.2014 • Koszt: 2.690 zł
  • 5-dniowa samolotowa pielgrzymka do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII • Termin: 23.04 – 27.04.2014 • Koszt: 3.300 zł
  Szczegółowe programy dostępne w zakrystii i na stronie internetowej parafii.

V NIEDZIELA ZWYKŁA
9 lutego 2014 r.
 1. Po Mszach św. comiesięczna zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach.

 2. Z okazji Światowego Dnia Chorego, który będziemy obchodzili we wtorek, zapraszamy chorych i osoby starsze, na uroczystą Eucharystię połączoną z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Odbędzie się ona o godz. 11.00. Przypominamy, że sakramentu namaszczenia chorych udziela się nie tylko w obliczu śmierci (często mylnie nazywa się ten sakrament ostatnim namaszczeniem). Sakrament mogą przyjąć chorzy przed operacją chirurgiczną, "jeśli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba" oraz osoby "w podeszłym wieku", których siły opuszczają (nr 11 obrzędów Sakramentu chorych). Do przyjęcia Sakramentu chorych konieczny jest stan łaski uświęcającej. Prosimy o przekazanie tej informacji osobom chorym i starszym, a także o pomoc w przygotowaniu ich do tego dnia. Pół godziny wcześniej będzie można się wyspowiadać.

 3. Organizujemy autokarową pielgrzymkę do 5 sanktuariów w terminie 14-15 marca. W programie m.in. zwiedzanie Góry św. Anny, sanktuarium w Piekarach Śląskich, Zduńska Wola - miejsce narodzin św. Maksymiliana Kolbe, Jasna Góra i Gidle. Koszt 250 zł. (nocleg w pokojach 2 - osobowych, 3 posiłki, przejazd autokarem i przewodników w zwiedzanych obiektach).

 4. Przed kościołem można nabyć najnowszy numer miesięcznika LIST. Tym razem autorzy zastanawiają się "Czy Bóg chce, żebyśmy byli doskonali?". Wyjaśniają jak rozumieć Jezusowe wezwanie do doskonałości oraz czym w tym kontekście jest darmowość łaski Bożej. Jest o herezji moralnej doskonałości i o zgubnej drodze perfekcjonizmu. Jest też ciekawy artykuł o autyzmie oraz o wartości ideałów.

 5. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 6. Plan kolędy

  poniedziałek16:00StraszynPlażowa, Słoneczna Dolina, Sportowa, Ogrodowa, Młyńska
  wtorek16:00Straszyn"Młody Straszyn", Pocztowa, Na Wzgórzu
  środa16:00StraszynStarogardzka, Boczna, Willowa, Herbowa, Kraszewskiego
  czwartek16:00StraszynJana Pawła II, Pogodna, Piaskowa
  piątek16:00StraszynDworcowa 1, 3, 43
  sobota10:00Straszyn ul. Dworcowa, pozostałe domy oraz "Wizyty umówione..." Jeśli z jakiegokolwiek powodu "kolęda" nie odbyła się w podanym terminie, można umówić się indywidualnie: zgłoszenia w zakrystii, drogą mailową lub smsem

 7. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]
OFIAROWANIE PAŃSKIE
2 lutego 2014 r.
 1. Z początkiem lutego powraca zwyczajny porządek pracy parafii: Msze święte wieczorne wraz z nabożeństwami: w środy do MB Nieustającej Pomocy, w czwartki powołaniowymi, w piątki do Miłosierdzia Bożego. W soboty o 8.00 śpiewamy Godzinki. Biuro będzie czynne według zwyczajnych pór. Godziny podane są na drzwiach wieży i na stronie internetowej parafii.

 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek po wieczornej Mszy św. modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii oraz za kapłanów spośród nas pochodzących. Zapraszamy do udziału. W piątek odwiedziny u chorych z sakramentami, a od 16.00 okazja do spowiedzi świętej. O 17.00 Msza św. dla dzieci, po wieczornej nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa.

 3. Są jeszcze wolne miejsca na sobotnią konferencję dla małżeństw zatytułowaną "Trzy sposoby na udane małżeństwo". Szczegóły i zapisy u ks. Krzysztofa.

 4. Organizujemy autokarową pielgrzymkę do 5 sanktuariów w terminie 14-15 marca. W programie m.in. zwiedzanie Góry św. Anny, sanktuarium w Piekarach Śląskich, Zduńska Wola - miejsce narodzin św. Maksymiliana Kolbe, Jasna Góra i Gidle. Koszt 250 zł. (nocleg w pokojach 2 - osobowych, 3 posiłki, przejazd autokarem i przewodników w zwiedzanych obiektach).

 5. Przed kościołem można nabyć najnowszy numer miesięcznika LIST. Tym razem autorzy zastanawiają się "Czy Bóg chce, żebyśmy byli doskonali?". Wyjaśniają jak rozumieć Jezusowe wezwanie do doskonałości oraz czym w tym kontekście jest darmowość łaski Bożej. Jest o herezji moralnej doskonałości i o zgubnej drodze perfekcjonizmu. Jest też ciekawy artykuł o autyzmie oraz o wartości ideałów.

 6. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 7. Po przerwie wracamy do kolędowania. Prosimy o zaopatrzenie się w wodę święconą (naczynie ustawione jest przy wyjściu z kościoła). W zakrystii można nabyć zestawy kolędowe i pojedyncze kropidła.

  3 lutegoponiedziałek16:00StraszynTęczowa, Wrzosy
  4 lutegowtorek16:00StraszynNa Skarpie
  5 lutegośroda16:00StraszynSpacerowa
  6 lutegoczwartek16:00StraszynSpokojna, Miodowa, Słoneczna
  7 lutegopiątek16:00StraszynLeśna, Lipowa, Liliowa, Poziomkowa, Cytrynowa, Kasprowicza, Tuwima
  8 lutegosobota10:00Straszyn"Przylesie", Turkusowa, Topazowa, Kwarcowa, Objazdowa, "Leśna Dolina", Różana

 8. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]
III NIEDZIELA ZWYKŁA
26 stycznia 2014 r.
 1. W czasie ferii w naszej parafii Msze Święte od poniedziałku do piątku sprawowane są tylko o godzinie 8.30. W soboty i niedziele program Mszy św. bez zmian. Także Biuro Parafialne jest nieczynne, a sprawy urzędowe można załatwiać w dni powszednie po Mszach św. w zakrystii, lub po umówieniu się z księdzem telefonicznie.

 2. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Zapraszamy na modlitwę różańcową bezpośrednio po Mszy św. o 7.30.

 3. Zapraszamy na koncert zespołu Inspirum zatytułowany "YOUZEF". Koncert to muzyczna historia przyjściu Boga do człowieka, który tak jak św. Józef, musi odpowiedzieć przed samym sobą na kilka niełatwych pytań i podjąć pewne życiowe decyzje. Wykonawcy koncertu chcą ją opowiedzieć poprzez niekonwencjonalnie zaaranżowane kolędy, pastorałki oraz inne utwory wyrażone w muzyce zespołu i śpiewie dynamicznego chóru; towarzyszące im wielkoformatowe wizualizacje, modlitwę, specjalne świadectwo pary małżeńskiej, efekty świetlne oraz wiele innych niespodzianek, które czekają na widzów. Koncert odbędzie się w następną sobotę, o godz. 19.00 w kościele bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim.

 4. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 5. Z racji ferii zawieszamy kolędowanie.

 6. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]
II NIEDZIELA ZWYKŁA
19 stycznia 2014 r.
 1. W czasie ferii w naszej parafii Msze Święte od poniedziałku do piątku sprawowane są tylko o godzinie 8.30. W soboty i niedziele program Mszy św. bez zmian. Także Biuro Parafialne jest nieczynne, a sprawy urzędowe można załatwiać w dni powszednie po Mszach św. w zakrystii, lub po umówieniu się z księdzem telefonicznie.

 2. Narzeczonych, którzy w najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński, zapraszamy do wzięcia udziału w weekendowym kursie przedmałżeńskim, który odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym w terminie od 21 do 23 marca. Szczegóły i zapisy u ks. Krzysztofa.

 3. Zapraszamy małżonków, którzy chcieliby poznać trzy sposoby na udane małżeństwo do wzięcia udziału w całodniowej konferencji na ten temat, która odbędzie się 8 lutego w Domu Rekolekcyjnym. Warsztaty i wykłady poprowadzą psycholodzy, specjaliści zajmujący się problematyką małżeńską. Szczegóły na naszej stronie internetowej a zapisy u ks. Krzysztofa (ograniczona ilość miejsc!).

 4. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 5. Z racji ferii zawieszamy kolędowanie.

 6. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]
ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO
12 stycznia 2014 r.
 1. Po Mszy św. przed kościołem comiesięczna zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach.

 2. Dziś, po Mszy św. o 9.30 odbędzie się krótki koncert kolęd, w wykonaniu naszego parafialnego chóru.

 3. W piątek przypada 17 dzień miesiąca - comiesięczna okazja do modlitwy za wstawiennictwem naszego patrona. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. i adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy - od 19.00 do 21.00. W tym czasie będzie też okazja do spowiedzi świętej.

 4. Przy wejściu do kościoła ustawiono naczynie z wodą święconą - prosimy o zaopatrzenie się w nią. W zakrystii można natomiast nabyć zestawy kolędowe.

 5. Przez okres trwania kolęd w naszej parafii Msze Święte od poniedziałku do piątku sprawowane są tylko o godzinie 8.30. W związku z kolędami także Biuro Parafialne jest nieczynne, a sprawy urzędowe można załatwiać w dni powszednie po Mszach św. w zakrystii, lub po umówieniu się z księdzem telefonicznie.

 6. Narzeczonych, którzy w najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński, zapraszamy do wzięcia udziału w weekendowym kursie przedmałżeńskim, który odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym w terminie od 21 do 23 marca. Szczegóły i zapisy u ks. Krzysztofa.

 7. Zapraszamy małżonków, którzy chcieliby poznać trzy sposoby na udane małżeństwo do wzięcia udziału w całodniowej konferencji na ten temat, która odbędzie się 8 lutego w Domu Rekolekcyjnym. Warsztaty i wykłady poprowadzą psycholodzy, specjaliści zajmujący się problematyką małżeńską. Szczegóły na naszej stronie internetowej a zapisy u ks. Krzysztofa (ograniczona ilość miejsc!).

 8. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 9. Plan kolędy na ten tydzień:

  13 styczniaponiedziałek16:00Straszyn"Modre II": Andromedy, Ateny, Fortuny, Zefiry; "Zorza"
  14 styczniawtorek16:00StraszynMakowa, Chabrowa, "Wzgórze Raduni", Nauczycielska
  15 styczniaśroda16:00StraszynHoffmanna
  16 styczniaczwartek16:00StraszynPoprzeczna, Prusa, Sienkiewicza, Drzymały, Sezamkowa, Cicha, Jasia i Małgosi
  17 styczniapiątek16:00StraszynKwiatowa, Lawendowa, Konwaliowa

 10. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]

  OGŁOSZENIE GMINY
  W dniu 29 stycznia 2014 roku na terenie Gminy Pruszcz Gdański odbędzie się zbiórka drzewek świątecznych. Informacje o miejscach zbiórki drzewek znajdują się na stronie internetowej Urzędu Gminy Pruszcz Gdański, udziela je Referat Gospodarki Komunalnej oraz będą dostępne na tablicach sołeckich w każdej miejscowości

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
5 stycznia 2014 r.
 1. Jutro Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana popularnie Świętem Trzech Króli. Kościół zobowiązuje nas do uczestniczenia we Mszy św. w tym dniu. Eucharystie według porządku niedzielnego. Po każdej z Mszy św. będzie można otrzymać kredę do oznaczenia domów. Zapraszamy także do udziału w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie jutro ulicami Głównego Miasta. Celem i misją Orszaku Trzech Króli jest uczczenie święta Trzech Króli oraz pielęgnowanie wartości rodzinnych i wspólnotowych. Początek w samo południe przy Kaplicy Królewskiej. Potem przejście w uroczystym orszaku ulicami Głównego Miasta do stajenki i pokłon narodzonemu Dzieciątku, a potem wspólne radosne kolędowanie. Wszyscy uczestnicy Orszaku dostają specjalnie przygotowane korony królewskie.

 2. Za tydzień comiesięczna zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach.

 3. Przy wejściu do kościoła ustawiono naczynie z wodą święconą - prosimy o zaopatrzenie się w nią. W zakrystii można natomiast nabyć zestawy kolędowe.

 4. Przez okres trwania kolęd w naszej parafii Msze Święte od poniedziałku do piątku sprawowane są tylko o godzinie 8.30. W związku z kolędami także Biuro Parafialne jest nieczynne, a sprawy urzędowe można załatwiać w dni powszednie po Mszach św. w zakrystii, lub po umówieniu się z księdzem telefonicznie. Numer dostępny w Szepcie wiary i na stronie parafii.

 5. Narzeczonych, którzy w najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński, zapraszamy do wzięcia udziału w weekendowym kursie przedmałżeńskim, który odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym w terminie od 21 do 23 marca. Szczegóły i zapisy u ks. Krzysztofa.

 6. Zapraszamy małżonków, którzy chcieliby poznać trzy sposoby na udane małżeństwo do wzięcia udziału w całodniowej konferencji na ten temat, która odbędzie się 8 lutego w Domu Rekolekcyjnym. Warsztaty i wykłady poprowadzą psycholodzy, specjaliści zajmujący się problematyką małżeńską. Szczegóły na naszej stronie internetowej a zapisy u ks. Krzysztofa (ograniczona ilość miejsc!).

 7. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 8. Plan kolędy na ten tydzień:

  7 styczniawtorek16:00BorkowoAkacjowa, Topolowa, Wierzbowa
  8 styczniaśroda16:00StraszynRaduńska, "Nad Strugą"
  9 styczniaczwartek16:00Straszyn"Modre": Jowisza, Saturna
  10 styczniapiątek16:00Straszyn"Modre": Plutona, Marsa, Merkurego, Neptuna, Zeusa, Wenus, Afrodyty
  11 styczniasobota10:00Goszynwszystkie

 9. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]
I NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
29 grudnia 2013 r.
 1. W wtorek ostatni dzień roku kalendarzowego. To okazja, by podziękować Bogu za czas, który nam daje. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. a po niej na okolicznościowe nabożeństwo, podczas którego będziemy dziękować Bogu, przepraszać Go i prosić o błogosławieństwo na Nowy Rok. Po Mszy św. zostanie pobłogosławiona nowa monstrancja, która została ofiarowana naszej parafii.

 2. W środę 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Kościół nakłada na nas obowiązek uczestniczenia we Mszy św. w tym dniu. Msze Święte o godzinie 9.30, 11.00, 12.30 oraz 19.00.

 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota miesiąca. W czwartek po Mszy św. wieczornej będziemy modlić się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii i za kapłanów pochodzących z naszej parafii - modlitwę prowadzą członkowie Domowego Kościoła; w piątek z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych. Okazja do spowiedzi św. od godz. 16.00. Potem Msza św. dla dzieci o 17.00 a następnie o 18.00.

 4. W następną niedzielę zmiana tajemnic Żywego Różańca. Zapraszamy na modlitwę różańcową bezpośrednio po Mszy Świętej porannej.

 5. Przy wejściu do kościoła ustawiono naczynie z wodą święconą - prosimy o zaopatrzenie się w nią. W zakrystii można natomiast nabyć zestawy kolędowe.

 6. Od przyszłego tygodnia na okres trwania kolęd w naszej parafii Msze Święte od poniedziałku do piątku sprawowane będą tylko o godzinie 8.30.

 7. W związku z wizytami duszpasterskimi, przez cały czas ich trwania Biuro Parafialne jest nieczynne, a sprawy urzędowe można załatwiać w dni powszednie po Mszach św. w zakrystii, lub po umówieniu się z księdzem telefonicznie. Numer dostępny w Szepcie wiary i na stronie parafii.

 8. Przed kościołem można nabyć świąteczny numer Szeptu wiary poświęcony tym razem tematowi miłości Bożej. Rozpoczynamy w ten sposób cykl mający przybliżyć nam najważniejsze prawa życia duchowego. Poza tym propozycja przeżycia wieczoru wigilijnego oraz plan kolędy.

 9. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 10. W najbliższą sobotę w Archikatedrze Oliwskiej odbędą się święcenia biskupie naszego nowego biskupa pomocniczego, dotychczasowego proboszcza par. św. Polikarpa z Gdańska Osowy, ks. Wiesława Szlachetki. Początek o 16.00.

 11. Plan kolędy na ten tydzień:

  30 grudniaponiedziałek16:00BorkowoWiśniowa, Owocowa, Ogrodowa, Chabrowa, Makowa, B-wo Głębokie
  31 grudniawtorek10:00Arciszewowszystkie
  2 styczniaczwartek16:00BorkowoSadowa, Morelowa, Brzoskwiniowa, Malinowa, Bzowa, Miodowa
  3 styczniapiątek16:00BorkowoNasza, Nowa, Brzozowa
  4 styczniasobota10:00BorkowoRóżana, Kwiatowa, Miętowa, Jaśminowa

 12. [Plan wizyt duszpasterskich 2014]
IV NIEDZIELA ADWENTU
22 grudnia 2013 r.
 1. Rozpoczynamy ostatni tydzień adwentu. Skończy się szybko, bo już we wtorek. Zapraszamy jeszcze na roraty w poniedziałek o 17.00.

 2. Świętowanie Narodzenia Pańskiego rozpoczniemy we wtorek wieczorną Mszą wigilijną o godzinie 16.00. Zapraszamy na nią szczególnie dzieci z rodzicami. Potem uroczysta Msza Pasterska o północy. W dniu Uroczystości Bożego Narodzenia Msze święte o 9.30, 11.00, 12.30 i 19.00. W tzw. „drugi dzień świąt” obowiązuje niedzielny porządek Mszy świętych. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy lektura Pisma Świętego, wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest obowiązkowy. Propozycję przeżycia wieczerzy wigilijnej zamieściliśmy w Szepcie wiary.

 3. Okazja do spowiedzi św. w poniedziałek od 17.00 do 20.00.

 4. Dotarło dziś do naszego kościoła przybyło Betlejemskie Światło Pokoju z groty Narodzenia Pańskiego, wyeksponowane po prawej stronie. Przy zakrystii można nabyć znicz, by ten niezwykły symbol pokoju zanieść także do naszych domów.

 5. Przed kościołem można nabyć świąteczny numer Szeptu wiary poświęcony tym razem tematowi miłości Bożej. Rozpoczynamy w ten sposób cykl mający przybliżyć nam najważniejsze prawa życia duchowego. Poza tym propozycja przeżycia wieczoru wigilijnego oraz plan kolędy.

 6. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00. Obiadów nie będzie w święta.

 7. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Wiesława Szlachetkę, proboszcza parafii św. Polikarpa w Gdańsku-Osowej, biskupem pomocniczym naszej archidiecezji. Ksiądz Wiesław Szlachetka urodził się 21 listopada 1959 r. w Małej Komorzy. Jest wykładowcą egzegezy Starego Testamentu w Gdańskim Seminarium Duchownym w Oliwie i Kolegium Teologicznym w Gdyni. Prowadzi także wykłady z symboliki biblijnej w Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Do zainteresowań biskupa nominata należy hermeneutyka biblijna, ontologia oraz historia wczesnego chrześcijaństwa. Jego pasją jest również literatura, zwłaszcza poezja. Duchowny jest autorem licznych wierszy.

 8. Plan kolędy na ten tydzień:

  28 grudniasobota10:00BorkowoKasztanowa, Łąkowa, Poziomkowa

III NIEDZIELA ADWENTU
15 grudnia 2013 r.
 1. Roraty w naszej parafii w poniedziałki i piątki o 17.00 oraz w środy o 6.30. W środy nie będzie Mszy św. o 8.30.

 2. We wtorek przypada 17 dzień miesiąca - comiesięczna okazja do modlitwy za wstawiennictwem naszego patrona. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. i adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy - od 19.00 do 21.00. W tym czasie będzie też okazja do spowiedzi świętej. W gablocie i na stronie internetowej podaliśmy dyżury spowiedników.

 3. Dodatkowa okazja do spowiedzi świętej będzie: w piątek, sobotę i poniedziałek w godzinach od 17.00 do 20.00. Prosimy nie zostawiać spowiedzi na "ostatnią chwilę". Spowiedzi nie będzie w święta.

 4. Środowa katecheza dla dorosłych poświęcona będzie tematowi II przykazania Dekalogu. Początek o 20.00 w Domu Rekolekcyjnym.

 5. W piątek o 18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych. Zapisane na kartkach imiona osób, za które ma być sprawowana można przynosić do zakrystii przed rozpoczęciem.

 6. Pomoc przedświąteczna:

  • przed kościołem można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (małe – 6 zł, duże – 16 zł)
  • w najbliższy czwartek odbędzie się Wieczerza Wigilijna dla samotnych osób z naszej wspólnoty.
  • gdyby ktoś chciał pomóc w jakiś inny sposób (przekazanie pieniędzy, czy jakichś darów spożywczych) może to zrobić w Domu Rekolekcyjnym.

 7. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym do naszej parafii dotrze Betlejemskie Światło Pokoju. Jest to płomień, który pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przekazywany jest przez skautów różnym środowiskom. Ma być żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Ogień zostanie przekazany naszej wspólnocie w następną niedzielę podczas Mszy św. o 9.30. Będziemy mogli przenieść go do naszych domów, by zapłonął podczas wigilijnej wieczerzy. Prosimy o przyniesienie znicza.

 8. Zapraszamy rodziców z dziećmi do kina na ciekawą produkcję pt. Największy z cudów. Film opowiada o mocy i wartości Eucharystii. Film wyświetlany jest w Multikinie. Parafialne wyjście na ten film planujemy na następną sobotę . Zainteresowani mogą zgłaszać się do ks. Krzysztofa.

 9. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.


 10. Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy oraz Stowarzyszenie Sołtysów zapraszają wszystkich mieszkańców na uroczystości związane z wręczeniem sztandaru Gminy Pruszcz Gdański z okazji 40-lecia Gminy. Rozpoczną się one w piątek, o godz. 16.00 Mszą św. w kościele Św. Mikołaja w Łęgowie. Wręczenie sztandaru nastąpi o godz. 17.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Łęgowie.

II NIEDZIELA ADWENTU
8 grudnia 2013 r.
 1. Roraty w naszej parafii w poniedziałki i piątki o 17.00 oraz w środy o 6.30. W środy nie będzie Mszy św. o 8.30.

 2. Trwa jeszcze roznoszenie opłatków na wigilijne stoły. Robią to panowie z kościelnej służby mężczyzn. Zwyczajowa ofiara składana przy tej okazji, zostanie przeznaczona na sfinansowanie rozbudowy cmentarza. Prace już się rozpoczęły. Chodzi o zagospodarowanie lewej części placu.

 3. Pomoc przedświąteczna:

  • przed kościołem można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (małe – 6 zł, duże – 16 zł)
  • jeszcze w najbliższy piątek i sobotę przed niektórymi sklepami w Straszynie i w Borkowie, odbędą się zbiórki żywności. Z pozyskanych darów przygotowane zostaną paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin z naszej parafii.

 4. Zapraszamy rodziców z dziećmi do kina na ciekawą produkcję pt. Największy z cudów. Film opowiada o mocy i wartości Eucharystii. Film wyświetlany jest w Multikinie. Parafialne wyjście na ten film planujemy na 21 grudnia (sobota). Zainteresowani mogą zgłaszać się do ks. Krzysztofa.

 5. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 6. Zapowiedzi przedślubne:
      - Barbara Dygas, zam. w Arciszewie i Grzegorz Jeszka, zam. w Nowym Dworze Gdańskim (3).

I NIEDZIELA ADWENTU
1 grudnia 2013 r.
 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna nowy rok liturgiczny. U jego początku Kościół stawia nam przed oczy tajemnicę Wcielenia i powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu wieków. Z Adwentem związana jest tradycja uczęszczania na tzw. roraty, czyli Msze św., podczas których Kościół chce towarzyszyć Maryi oczekującej na narodziny Syna Bożego. Zwyczaj każe przychodzić na nie z lampionami. Zachęcamy zwłaszcza dzieci, by wykonały taki lampion i uczęszczały z nim na roraty. Najpiękniejszy zostanie nagrodzony. Roraty w naszej parafii w poniedziałki i piątki o 17.00 oraz w środy o 6.30. W środy nie będzie Mszy św. o 8.30.

 2. Dziś podczas Mszy św. o 12.30 zostaną/zostały pobłogosławione opłatki na nasze wigilijne stoły. Roznosić go będą znani nam kwestarze, panowie z kościelnej służby mężczyzn. Przyjęcie opłatka z parafii (w przeciwieństwie do zakupu go w hipermarkecie) jest podkreśleniem faktu, że jako wspólnota parafialna tworzymy rodzinę i wspólnie chcemy podejmować trud budowania tej wspólnoty, także w wymiarze materialnym. W związku z tym, zwyczajowa ofiara składana przy tej okazji, zostanie przeznaczona na sfinansowanie rozbudowy cmentarza. Prace już się rozpoczęły. Chodzi o zagospodarowanie lewej części placu.

 3. Deklaracje o wstąpieniu do Żywego Różańca można wrzucać do skrzyni ustawionej przy drzwiach.

 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Jak słyszeliśmy w Liście Biskupów, rozpoczęty dziś nowy rok liturgiczny ma być obchodzony pod hasłem: Wierzę w Syna Bożego. W związku z tym chcemy zaprosić Parafian do ożywienia relacji z Jezusem Eucharystycznym. W każdy I czwartek miesiąca po Mszy św. wieczornej odbywać się będzie około godzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez naszych świeckich parafian. Pierwsza tego typu modlitwa odbędzie się w najbliższy czwartek po Mszy św. wieczornej. W piątek natomiast z posługą sakramentalną odwiedzimy chorych. Okazja do spowiedzi św. od godz. 16.00. Potem Msza św. roratnia o 17.00 a następnie o 18.00.

 5. Pomoc przedświąteczna:

  • przed kościołem można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (małe – 6 zł, duże – 16 zł)
  • w najbliższe dwa weekendy (piątek i sobota) przed niektórymi sklepami w Straszynie i w Borkowie, odbędą się zbiórki żywności. Z pozyskanych darów przygotowane zostaną paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin z naszej parafii.

 6. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy nagranie konferencji ks. Piotra Pawlukiewicza, którego gościliśmy w tym tygodniu. Zachęcamy do wysłuchania tych, którym nie udało się dotrzeć na to spotkanie.

 7. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 8. Zapowiedzi przedślubne:
      - Barbara Dygas, zam. w Arciszewie i Grzegorz Jeszka, zam. w Nowym Dworze Gdańskim (2).

 

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA
24 listopada 2013 r.
 1. Deklaracje o wstąpieniu do Żywego Różańca można wrzucać do skrzyni ustawionej przy drzwiach.

 2. Kończymy dzisiaj Rok Wiary. Uroczysta Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona o godz. 19.00. Cieszymy się, że wiele z naszych inicjatyw spotkało się z zainteresowaniem Parafian. Część z tych inicjatyw chcemy już pozostawić w harmonogramie pracy naszej parafii: będą to Msze św. o 9.30 w uroczystej oprawie, śpiew Godzinek w soboty o 8.30, katechezy dla dorosłych w środy o 20.00, niedzielne katechezy w formie krótkich filmów wyświetlanych na dziesięć minut przed Mszami św. Zachęcamy do włączenia się w te formy przybliżania się do Pana Boga.

 3. W tym tygodniu będziemy gościli ks. Piotra Pawlukiewicza - cenionego kaznodzieję, znanego z internetowych wykładów takich jak choćby: Seks - poezja czy rzemiosło, czy też Małżeński Mount Everest. Wygłosi on do nas konferencję pt: Wyruszyć w dal, by odnaleźć samego siebie. Odbędzie się ona w ramach katechezy z Gościem. Początek w środę o 19.30 w kościele.

 4. Następna niedziela rozpoczyna nowy rok liturgiczny. U jego początku Kościół stawia nam przed oczy tajemnicę Wcielenia i powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu wieków. Z Adwentem związana jest tradycja uczęszczania na tzw. roraty, czyli Msze św., podczas których Kościół chce towarzyszyć Maryi oczekującej na narodziny Syna Bożego. Zwyczaj każe przychodzić na nie z lampionami. Zachęcamy zwłaszcza dzieci, by wykonały taki lampion i uczęszczały z nim na roraty. Najpiękniejszy zostanie nagrodzony.

 5. W następną niedzielę podczas Mszy św. o 12.30 zostaną pobłogosławione opłatki na nasze wigilijne stoły. Roznosić go będą znani nam kwestarze, panowie z kościelnej służby mężczyzn. Przyjęcie opłatka z parafii (w przeciwieństwie do zakupu go w hipermarkecie) jest podkreśleniem faktu, że jako wspólnota parafialna tworzymy rodzinę i wspólnie chcemy podejmować trud budowania tej wspólnoty, także w wymiarze materialnym. W związku z tym, zwyczajowa ofiara składana przy tej okazji, zostanie przeznaczona na sfinansowanie rozbudowy cmentarza. Prace już się rozpoczęły. Chodzi o zagospodarowanie lewej części placu.

 6. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 7. Zapowiedzi przedślubne:
      - Barbara Dygas, zam. w Arciszewie i Grzegorz Jeszka, zam. w Nowym Dworze Gdańskim (1).

 

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
17 listopada 2013 r.
 1. Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, dzisiejsza niedziela jest dniem ogólnopolskiej modlitwy i zbiórki ofiar na rzecz poszkodowanych przez tajfun na Filipinach. Po Mszy św. przed kościołem będzie można wesprzeć tą zbiórkę.

 2. Dziś 17 dzień miesiąca. Zapraszamy na comiesięczną modlitwę do naszego patrona, oraz na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy od zakończenia Mszy św. o 19. do godz. 21.00.

 3. Jeszcze raz zachęcamy do włączenia się do modlitwy w ramach wspólnoty Żywego Różańca. Istnieją w naszej parafii trzy tzw. Róże, ale chcemy poszerzyć ten krąg modlących się na różańcu osób. Wielka propagatorka tej formy modlitwy Paulina Jaricot mówiła: "Wszędzie, gdzie tworzą się Róże, można zauważyć nie notowane wcześniej umacnianie się dobra". A później także dodała: "Stopniowo stajemy się zjednoczeni w modlitwie ze wszystkimi ludźmi świata". Kościół ponadto daje różne przywileje członkom Żywego Różańca, np. dodatkowe odpusty. Najważniejszym zobowiązaniem członka tej grupy jest odmawianie codziennie jednej dziesiątki różańca. Przed kościołem ministranci rozdają deklaracje. Po wypełnieniu należy ją oddać w następną niedzielę, po czym zostaną udzielone wskazówki odnośnie do zasad funkcjonowania poszczególnych róż. Można wybrać sobie cel modlitwy.

  • Różę modlitwy w intencjach papieża
  • Różę matek
  • Różę ojców
  • Różę dziecięcą
  • Różę młodzieżową
  Na wspomnianych deklaracjach podanych jest więcej szczegółów związanych z Żywym Różańcem.

 4. W następną niedzielę przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Kończy ona ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary. Zapraszamy na uroczyste zakończenie tego czasu podczas Mszy św. o 19.00.

 5. Zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Początek w środę o godz. 20.00 w Domu Rekolekcyjnym.

 6. Organizujemy wyjazd do Berlina w terminie 08-10.12. W programie zwiedzanie Berlina, Msza św. w Katedrze przy grobie bł. Ks. Lichtenberga i udział jarmarkach świątecznych, które cieszą się w Niemczech wieloletnią tradycją. Koszt 110 zł i 60 Euro. Szczegóły wyjazdu i dokładny program dostępny w gablocie lub w zakrystii.

 7. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.Pani Wójt wraz z Radnymi Gminy Pruszcz Gdański zapraszają całe rodziny na otwarcie i poświęcenie nowo powstałego parku integracji przy ul. Pocztowej. Rozpoczęcie uroczystości dziś o 12.30.

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA
10 listopada 2013 r.
 1. Po Mszy św. zbiórka ofiar pieniężnych na obiady dla dzieci z rodzin o niskich dochodach.

 2. Jako duszpasterze chcielibyśmy ożywić jeszcze bardziej pobożność maryjną w naszej parafii. W soboty o 8.00 śpiewamy Godzinki, ale zapraszamy jeszcze do włączenia się do modlitwy w ramach wspólnoty Żywego Różańca. Istnieją w naszej parafii trzy tzw. Róże, ale chcemy poszerzyć ten krąg modlących się na różańcu osób. Wielka propagatorka tej formy modlitwy Paulina Jaricot mówiła: "Wszędzie, gdzie tworzą się Róże, można zauważyć nie notowane wcześniej umacnianie się dobra". A później także dodała: "Stopniowo stajemy się zjednoczeni w modlitwie ze wszystkimi ludźmi świata". Kościół ponadto daje różne przywileje członkom Żywego Różańca, np. dodatkowe odpusty. Najważniejszym zobowiązaniem członka tej grupy jest odmawianie codziennie jednej dziesiątki różańca. Przed kościołem ministranci rozdają deklaracje. Po wypełnieniu należy ją oddać w następną niedzielę, po czym zostaną udzielone wskazówki odnośnie do zasad funkcjonowania poszczególnych róż. Można wybrać sobie cel modlitwy.

  • Różę modlitwy w intencjach papieża
  • Różę matek
  • Różę ojców
  • Różę dziecięcą
  • Różę młodzieżową
  Na wspomnianych deklaracjach podanych jest więcej szczegółów związanych z Żywym Różańcem.

 3. Od tego miesiąca w każdy trzeci piątek miesiąca odprawiać będziemy Mszę świętą zbiorową za zmarłych. Kartki z imionami (podobnie jak wypominki) należy składać do zakrystii przed Mszą św. Najbliższa taka Eucharystia odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 18.00.

 4. W następną niedzielę Msza św. o 19.00 będzie odprawiona w uroczystej oprawie.

 5. W następną niedzielę przypada 17 dzień miesiąca. Zapraszamy na comiesięczną modlitwę do naszego patrona, oraz na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy od zakończenia Mszy św. o 19. do godz. 21.00.

 6. Przygotowujemy zimowisko dla dzieci i młodzieży w pierwszym tygodniu ferii w Otwocku, koło Warszawy. Wyjazd, oprócz duchowego, tym razem będzie miał także charakter edukacyjno-patriotyczny. Zapisy i szczegóły u ks. Krzysztofa.

 7. Zapraszamy na katechezę dla dorosłych. Tym razem poświęcona będzie Biblii. Początek w środę o godz. 20.00 w Domu Rekolekcyjnym.

 8. Organizujemy wyjazd do Berlina w terminie 08-10.12. W programie zwiedzanie Berlina, Msza św. w Katedrze przy grobie bł. Ks. Lichtenberga i udział jarmarkach świątecznych, które cieszą się w Niemczech wieloletnią tradycją. Koszt 110 zł i 60 Euro. Szczegóły wyjazdu i dokładny program dostępny w gablocie lub w zakrystii.

 9. Jutro w naszej parafii odbędą się gminne uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zapraszamy na Mszę św. i krótki program przygotowany przez uczniów ze szkoły w Straszynie o godz. 11.00.

 10. W naszym Domu Rekolekcyjnym na przełomie listopada i grudnia odbywać się będą zamknięte rekolekcje dla kobiet. Ich celem jest odkrycie wyjątkowej i ważnej roli kobiety w Kościele i w świecie. Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej Domu.

 11. W najbliższy piątek, w ramach inicjatywy "Straszyn Muzycznie", w naszym kościele odbędzie się koncert zatytułowany "Drogi do wolności". Wystąpią: Dominika Glapiak (fortepian), Kamil Kruczkowski (trąbka) i Orkiestra Kameralna PROGRESS pod batutą Szymona Morusa (szczegóły w gablocie).

 12. Zapraszamy na niedzielne obiady do Domu Rekolekcyjnego między 12.00 a 17.00.

 13. Zapowiedzi przedślubne:
      - Kamil Kozłowski, zam. w Straszynie i Ewa Napieralska, zam. w Tczewie (3).